Jak zostać przewodnikiem po Warszawie?

Warszawa – stolica naszego kraju to bez wątpienia miejsce warte zobaczenia. Bogactwo historyczne, piękno Starego Miasta oraz liczne atrakcje rokrocznie przyciągają wielu turystów z Polski, zza granicy oraz przeróżnych wycieczek szkolnych.

Przewodnik po Warszawie

Wielu z takich odwiedzających na pewno będzie chciało zatrudnić przewodnika, żeby dokładnie zapoznać się z miastem. Ponieważ ostatnimi czasu coraz więcej osób podróżuje, popyt na usługi przewodników cały czas rośnie. Teoretycznie zatem warto zostać licencjonowanym przewodnikiem po Warszawie. Dlaczego jednak tylko teoretycznie? Otóż droga do bycia przewodnikiem nie jest tak łatwa i musimy być naprawdę pewni tej decyzji.

Krok pierwszy – pasja i cierpliwość

Na początek warto zobaczyć, czy mamy u siebie dwie cechy, które każdy przewodnik po Warszawie obowiązkowo powinien mieć. Pierwsza z nich to pasja – do historii, do Warszawy. Bez niej ani nam nie będzie podobał się ten zawód, ani nie zainteresujemy słuchaczy. Druga zaś cecha to cierpliwość. Grupy zwiedzających są różne – czasem są to pełne energii dzieci, czasem zaś starsi ludzie, którym trzeba informacje powtarzać.

Krok drugi – kurs PTTK

Jeśli nadal jesteśmy zdecydowani zostać przewodnikiem, to należy ukończyć kurs przewodników organizowany przez Warszawski Oddział Przewodników PTTK. Kurs trwa około 10 dni i kosztuje zazwyczaj koło 1600 zł. Obejmuje on łącznie 211 godzin i składa się z wykładów teoretycznych oraz z ćwiczeń w terenie i wycieczek autokarowych. Należy koniecznie podkreślić, że w kursie mogą wziąć udział tylko osoby, które ukończyły 18 lat, mają wykształcenie przynajmniej średnie oraz nie były karane za przestępstwa umyślne lub inne związane z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego.

Krok trzeci – cechy charakteru każdego przewodnika

Czy jednak na pewno warto iść na ten kurs? To jednak jest pewien wydatek. Warto wcześniej się zastanowić, czy rzeczywiście chcemy oprowadzać wycieczki, czy mamy na to siłę. Ponadto – czy generalnie lubimy ludzi, potrafimy mówić długo i ciekawie i nie czujemy się źle będąc w centrum uwagi. Przewodnik jest trochę jak kapitan – musi zapanować nad innymi, zaciekawić ich.

Krok czwarty – pomocne studia i kursy

Na koniec warto się jeszcze zastanowić, czy istnieją jakieś zajęcia, które pozwolą nam zostać bardzo dobrym przewodnikiem. Po ukończeniu kursu organizowanego przez PTTK zdobędziemy wymaganą licencję, jednak zawsze warto się dokształcić.

Na pewno dużym atutem będzie znajomość języków obcych oraz studia historyczne, kulturoznawcze albo pokrewne. Warto też pójść na jeden z wielu kursów dotyczących sposobów wypowiadania się, panowania nad głosem oraz zaciekawiania publiczności.

Krok piąty – dodatkowe atuty i zainteresowania

Dobrze jest także przyjrzeć się swoim innym pasjom. Bardzo możliwe, że dzięki nim zaciekawimy słuchaczy. Może to są samochody, walka bronią białą, przyroda albo literatura? W każdej z tych dziedzin da się znaleźć coś ciekawego.

Profesjonalny przewodnik po Warszawie www.agusinfo.com może zapewnić wyjątkowe zwiedzanie Warszawy.

 

Biznes w Polsce

Możesz prowadzić firmę jednoosobową samodzielnie, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, bo tylko wtedy ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje działania i masz pełną zdolność do podejmowania decyzji.

Osoby niepełnoletnie, które chcą prowadzić własny biznes, w wielu sytuacjach będą musiały korzystać z pomocy swoich ustawowych przedstawicieli. Najczęściej będą to rodzice.

Żeby założyć firmę jednoosobową, nie musisz być obywatelem lub obywatelką Polski.

Obywatele:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
  • państw spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy, - jeżeli mają w Polsce, na przykład zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy zezwolenie na pobyt czasowy, wydane w określonym celu, na przykład w związku ze studiami.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
  • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ważne! Od 2022 roku z czwartej formy opodatkowania - karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 roku. Dlatego jeśli dopiero zakładasz działalność, nie możesz wybrać karty podatkowej.

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. To oznacza, że będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania.

W przypadku skali podatkowej stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedmiotem opodatkowania jest osiągnięty przychód.

Pamiętaj! Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie zawsze będzie możliwy, między innymi dlatego, że są takie działalności, które nie mogą być w ten sposób opodatkowane.

Polskie przepisy przewidują dużą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że w większości wypadków możesz założyć firmę i prowadzić ją w wybranej przez siebie formie. Przeczytaj, kiedy trzeba spełnić dodatkowe warunki. Sprawdź, czy firmę może otworzyć cudzoziemiec, osoba niepełnoletnia lub emeryt.

  • Swoboda działalności gospodarczej
  • Cudzoziemcy
  • Emeryci
  • Osoby niepełnoletnie

Polskie przepisy przyznają dużą swobodę, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z Ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach.

Działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

W Polsce status przedsiębiorcy może mieć:

  • osoba fizyczna
  • osoba prawna
  • jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Pamiętaj! Ograniczenia w możliwości prowadzenia działalności gospodarczej mogą wynikać z wyroku sądu, który może zakazać konkretnej osobie prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

W niektórych przypadkach prowadzenie działalności gospodarczej wymaga zgody odpowiedniego organu, czyli koncesji. Dotyczy to wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinach mających szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny. Koncesji udziela minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji.

Koncesji potrzebujesz na przykład, jeśli chcesz wytwarzać lub obracać materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Ważne! Przyznanie koncesji może być uzależnione od spełnienia szczególnych warunków, które mogą dotyczyć wykształcenia, wieku, niekaralności czy posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych.

W niektórych przypadkach przedsiębiorca musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie określonej działalności. Zezwoleń udzielają lub odmawiają ich udzielenia odpowiednie organy. Dotyczy to na przykład wykonywania działalności polegającej na świadczeniu usług przewozu osób czy prowadzeniu apteki.

Podobnie jak w przypadku koncesji także uzyskanie zezwolenia może być uzależnione od spełnienia określonych wymagań, takich jak – na przykład – odpowiedni wiek, wykształcenie czy przejście testów psychofizycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *