Kobiety-liderki. Z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień?

Kobiety w zarządach firm i pełniące funkcje kierownicze to wąska, rzadko badana grupa. Mało wiemy o ich pracy. Przede wszystkim nie zdajemy sobie sprawy, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się każdego dnia. A tych w życiu kobiet-liderek nie brakuje.

Według badań Grand Thornton, wysokie stanowiska kierownicze w średnich i dużych firmach w Polsce, rozumiane jako zarząd i szefowanie poszczególnymi departamentami, zajmuje 29% kobiet. Kobiety coraz częściej zapraszane są na największe wydarzenia biznesowe w kraju, gdzie występują jako ekspertki. W 2021 roku stanowiły niemal jedną trzecią wszystkich prelegentów. Coraz bardziej zacierają się granice między płciami w postrzeganiu funkcji społecznych. Obecnie roli kobiet nie sprowadza się wyłącznie do zajmowania się domem i opieki nad dziećmi. Kobiety rozwijają się, pną się po szczeblach kariery i odnoszą spektakularne sukcesy. Jednak droga do równowagi jest jeszcze daleka. Stereotyp płci wciąż dominuje w biznesie, o czym kobiety-liderki przekonują się każdego dnia.

Stereotyp płci – czy kobieta może robić karierę?

Dzieciom od praktycznie najmłodszych lat wpaja się, jaka jest rola kobiety, a jaka mężczyzny. Wiele zabawek dzieli się na „dziewczęce” i „chłopięce”. Dla małych dziewczynek przeznaczone są zabawkowe kuchenki, żelazka, pralki, podczas gdy chłopcy mogą bawić się samochodzikami, budować konstrukcje z klocków i na inne sposoby rozwijać swoje pasje. Społeczeństwo przykleja etykiety. W chłopcach zakorzenia się odwagę, bycie „twardym”, wybacza się hałaśliwość. Od dziewczynek wymaga się grzeczności, skromności i wrażliwości. Dzieci często wyrastają w przeświadczeniu, że celem kobiety jest urodzić i wychować dzieci oraz zadbać o dom, a mężczyzny – zdobyć dobrą pracę i rozwijać się zawodowo.

Wszystko to przekłada się na dorosłe życie. Pomijanie wypowiedzi kobiet, ironiczne uśmiechy, nagminne przerywanie kobietom i wykluczające rozmowy mężczyzn, to tylko jedne z wielu wyzwań, z jakimi kobiety-liderki mierzą się na co dzień. To negatywnie wpływa na ich poczucie własnej wartości. Badania pokazują, że nawet jedna czwarta kobiet-menadżerek czuje się niedoceniana w miejscu pracy. Mimo zajmowania wysokich stanowisk i pełnienia odpowiedzialnych funkcji, aż 61% ankietowanych postrzega swoją rolę w firmie jako wspierającą, a nie przywódczą. Natomiast 40% uważa swoje osiągnięcia za przeciętne.

Kobiety-liderki muszą walczyć o swoje. Każdego dnia udowadniać, że mają taką samą wartość jak mężczyźni i mogą równie efektywnie – a niejednokrotnie nawet lepiej – wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

Stres – nieodłączny kompan pracy na wysokich stanowiskach

Praca w zarządzie czy na stanowisku kierowniczym zawsze wiąże się z większym stresem. Odpowiedzialna funkcja, konieczność podejmowania ważnych decyzji, wysokie wymagania, presja czasu – to wszystko powoduje ciągłe napięcie, które negatywnie wpływają na wiele aspektów życia kobiet-liderek. Przede wszystkim stres utrudnia efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych. Pojawia się frustracja i uczucie bezsilności. Negatywne skutki stresu widoczne są też w życiu prywatnym kobiet-liderek. Pogorszenie relacji z najbliższymi, bezsenność, problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym to tylko jedne z wielu konsekwencji przedłużającego się napięcia nerwowego.

Pod wpływem stresu osłabia się funkcja ochronna płaszcza hydrolipidowego skóry. Cera traci blask, staje się szara, pojawiają się wypryski, świąd, pieczenie, nadwrażliwość i przesuszenie. Zwiększa się ryzyko powstawania stanów zapalnych i urazów mechanicznych. Gruczoły łojowe, chcąc uregulować poziom lipidów, produkują więcej sebum, co przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych.

Mądra i piękna – kobieta sukcesu potrafi to połączyć

Ze stresem warto walczyć – zachować równowagę i dbać o swoje zdrowie. Racjonalna dieta to podstawa. Każda kobieta-liderka powinna dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pełnowartościowe posiłki dodają energii, poprawiają samopoczucie i korzystnie wpływają na stan zdrowia.

Nieocenionym wsparciem w radzeniu sobie ze stresem jest aktywność fizyczna – zwłaszcza ta na świeżym powietrzu. Po niespełna 30 minutach intensywnego wysiłku znacząco wzrasta poziom endorfin w organizmie. Endorfiny, nazywane hormonami szczęścia, redukują poziom stresu i wprawiają w dobry nastrój. Trening to zatem dobre rozwiązanie dla ciała i umysłu.

Ukojeniem dla zmęczonej cery są codzienne rytuały pielęgnacyjne. O skórę warto dbać kompleksowo. Dokładne, ale jednocześnie przyjemne i delikatne oczyszczanie, antyoksydacja i nawilżanie to absolutne minimum.

Co ciekawe, staranna pielęgnacja nie tylko poprawia kondycję skóry, ale także odpręża obciążony silnym stresem umysł. Jak podkreśla Agata Kieda, właścicielka marki NOVALERM, a jednocześnie jej prezes i kobieta-liderka, mierząca się z różnymi wyzwaniami. – Stawiam na kosmetyki dbające nie tylko o moje piękno, ale także zdrowie. Dzięki nim działam kompleksowo: dbam zarówno o wygląd zewnętrzny, jak i  o dobre samopoczucie. Rytuał pielęgnacyjny to mój sposób na odstresowanie po ciężkim dniu w pracy i recepta na promienny wygląd każdego dnia.

Świat biznesu stawia przed kobietami-liderkami mnóstwo wyzwań. Warto dążyć do równowagi oraz dbać o siebie w każdym aspekcie – od wewnątrz i na zewnątrz.

Biznes w Polsce

Przedsiębiorcy muszą prowadzić dokumentację rachunkową, w skład której wchodzą: faktury, rachunki, ewidencje. Jedynym wyjątkiem są firmy, które wybiorą kartę podatkową - w ich przypadku taka dokumentacja nie jest potrzebna, ponieważ kwotę podatku na dany rok podatkowy ustala im naczelnik właściwego urzędu skarbowego.

Pozostali przedsiębiorcy mogą prowadzić księgowość w formie:

  • uproszczonej – w podatkowej księdze przychodów i rozchodów lub w ewidencji przychodów przy ryczałcie
  • pełnej – w księgach rachunkowych.

Pamiętaj! Możesz zlecić prowadzić księgowości zewnętrznemu podmiotowi, na przykład biuru rachunkowemu.

Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać w działalności gospodarczej rachunek firmowy lub swój rachunek prywatny - musi to jednak być rachunek, który ma tylko jednego posiadacza.

Rachunek bankowy jest tym ważniejszy, że nie każdą transakcję można przeprowadzić gotówką. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca nie może dokonywać płatności gotówkowych jeśli:

  • stroną transakcji jest inny przedsiębiorca
  • jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. zł, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności.

Jeśli dokonujesz takich transakcji, musisz mieć rachunek bankowy. Będziesz go też potrzebować żeby opłacać podatku lub składki ZUS – tu wyjątkiem są mikroprzedsiębiorcy (czyli firmy, które co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniały mniej niż 10 pracowników i osiągnęły roczny obrót netto nieprzekraczający 2 milionów euro) – oni mogą opłacać składki ZUS i podatki na poczcie.

Rachunek firmowy (a nie prywatny) będzie ci potrzebny jeśli:

  • jesteś podatnikiem VAT – tylko numery firmowych rachunków bankowych są publikowane w Wykazie podatników VAT, czyli na Białej liście podatników VAT
  • dokonujesz transakcji z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Możesz prowadzić firmę jednoosobową samodzielnie, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, bo tylko wtedy ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje działania i masz pełną zdolność do podejmowania decyzji.

Osoby niepełnoletnie, które chcą prowadzić własny biznes, w wielu sytuacjach będą musiały korzystać z pomocy swoich ustawowych przedstawicieli. Najczęściej będą to rodzice.

Żeby założyć firmę jednoosobową, nie musisz być obywatelem lub obywatelką Polski.

Obywatele:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
  • państw spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy, - jeżeli mają w Polsce, na przykład zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy zezwolenie na pobyt czasowy, wydane w określonym celu, na przykład w związku ze studiami.

Działalność gospodarczą rozpoczynamy od bezpłatnej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którą prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki.

Wniosek składa się na specjalnym formularzu, który jest dostępny na stronie internetowej CEIDG.

Wniosek ten musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Wniosek można złożyć także w dowolnie wybranym urzędzie gminy osobiście lub listem poleconym (musi być wówczas opatrzony podpisem wnioskodawcy poświadczonym notarialnie). Wpis do CEIDG jest dokonywany najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o braku orzeczonych wobec wnioskodawcy zakazów prowadzenia działalności gospodarczej, zakazu wykonywania określonego zawodu i zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi. Należy również dołączyć oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do każdej nieruchomości, której adres jest wpisywany w CEIDG (przedsiębiorca wpisany do CEIDG jest obowiązany posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi) Ww. oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON (rejestr podmiotów gospodarki narodowej), wnioskiem o nadanie NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) a także złożeniem oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.

Jeżeli przedsiębiorca jest płatnikiem składek, do wniosku o wpis do CEIDG może dołączyć zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i/albo do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, a także zmianę danych wskazanych w ww. zgłoszeniach lub zgłoszenie wyrejestrowania z ww. ubezpieczeń.
CEIDG przesyła dane do wskazanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego, właściwego urzędu statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wniosek o wpis do CEIDG nie podlega żadnym opłatom.
Zaświadczeniem o wpisie do CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.

Organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym jest numer NIP.

Nie wymaga rejestracji drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, których przychód nie przekroczy w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Informacje na temat takiej działalności można znaleźć w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *