Preply.com sprawdziło, jakie kompetencje są najbardziej pożądane na rynku pracy. Wszystkich można nauczyć się online

Rynek pracownika i deficyt specjalistów w różnych branżach sprawiają, że wielu kandydatów może przebierać w ofertach i negocjować lepsze warunki zatrudnienia. Jednak aby być w tej komfortowej sytuacji, warto wyróżniać się na tle konkurentów odpowiednimi kwalifikacjami. Jakimi? Przyjrzała się temu platforma Preply.com.

Branża IT z największym wzrostem liczby ogłoszeń o pracę

Portal pracuj.pl porównał liczbę ofert pracy w Polsce w pierwszym półroczu 2021 r. oraz w analogicznym okresie 2022 r. Okazało się, że w tym roku wszystkich ogłoszeń było o 35% więcej. Największy wzrost odnotowano w branży IT (+87%), gdzie poszukiwano głównie administratorów IT oraz programistów.

Biorąc pod uwagę wzrost liczby ofert rok do roku, drugie miejsce zajęła branża prawnicza (+79%), a trzecie HR (+57%). Ponadto z raportu pracuj.pl wynika, że obecnie występuje duże zapotrzebowanie także na specjalistów ds. sprzedaży, pracowników obsługi klienta, księgowych, specjalistów ds. finansów oraz pracowników fizycznych. Można też zaobserwować wzrost liczby ofert dla trenerów i psychologów.

Kompetencje techniczne, miękkie i języki, czyli must have idealnego pracownika

Trendy na rynku pracy wyraźnie wskazują, jakie dziedziny umiejętności będą się też liczyć w najbliższej przyszłości – to m.in. informatyka, matematyka i ekonomia. Eksperci z Deloitte Acces Economics wskazują jednak, że oprócz kompetencji twardych coraz większe znaczenie będą miały też kompetencje miękkie, takie jak np. zarządzanie zespołem, odporność na stres, kreatywność, rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie

Oczywiście nie można zapominać o językach obcych – specjaliści mówią wprost, że rynek pracy odczuwa deficyt osób z ich znajomością na poziomie minimum B2 lub C1. Najczęściej pożądanym językiem niezmiennie jest angielski, a w dalszej kolejności są to: niemiecki, francuski, holenderski, włoski i hiszpański. Na znaczeniu zyskują też języki skandynawskie, a z powodu sytuacji migracyjnej także ukraiński – według Preply.com polscy użytkownicy są w TOP 5 narodowości najczęściej uczących się tego języka.

Wszystkich kompetencji niezbędnych w pracy można nauczyć się, korzystając z Preply.com. Do dyspozycji są tysiące profesjonalnych korepetytorów ze 185 krajów, w tym native speakerzy. Każda z tych osób została wcześniej zweryfikowana, co daje gwarancję satysfakcji, a użytkownicy sami mogą wybrać korepetytora, który jest dostępny w wybranych godzinach oraz przedziale cenowym za godzinę – mówi Alla Golydbina z Preply.com.

Korepetycje nie tylko dla uczniów. To szansa na rozwój kariery

Pandemia, wybuch wojny na Ukrainie, sytuacja ekonomiczna – wszystkie te czynniki w dużym stopniu wpłynęły na rynek pracy w ostatnich 2-3 latach. Jednak nie ulega wątpliwości, że nieustanne poszerzanie swoich kwalifikacji pomaga dostosować się do zmian. Taki trend obserwujemy już teraz i z całą pewnością nadal będzie się rozwijać.

W rozwoju kariery mogą pomóc rozwiązania online, takie jak platforma Preply.com. Umożliwia ona naukę języków obcych (oraz języków programowania, kompetencji managerskich i wielu innych) na różnym poziomie zaawansowania pod okiem zweryfikowanych korepetytorów. Wystarczy wybrać swojego nauczyciela, zarezerwować lekcję w dogodnym dla siebie terminie oraz cenie i dołączyć do wideorozmowy. Więc informacji pod linkiem: https://preply.com/pl/blog/kompetencje-pozadane-na-rynku-pracy/

Biznes w Polsce

Jak zgodnie z przepisami definiowana jest jednoosobowa działalność gospodarcza? Szukając odpowiedniej definicji należy zajrzeć do kilku aktów prawnych, m.in. ustawy o podatku dochodowym, ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz Ordynacji podatkowej. Zapisy jakie się w nich znajdują są w pewnej mierze do siebie podobne.

Zgodnie z nimi działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie wynikają m.in. z umowy o pracę, o dzieło, zlecenia, najmu czy sprzedaży praw autorskich.

Szczególnie wiele problemów przysparza określenie momentu, kiedy działalność zaczyna być ciągła i zorganizowana. Za ciągłość uznaje się nieprzypadkowe, regularne (a nie jednorazowe lub incydentalne) działania.

Z kolei działalność zorganizowana wiąże się z wykonywaniem szeregu następujących po sobie i powiązanych czynności, które mają na celu osiągnięcia zysku. Istotny jest tu fakt, że działalność wcale nie musi przynosić dochodu – decydujące może być, że jest tylko prowadzona w tym celu.

Działalność gospodarczą rozpoczynamy od bezpłatnej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którą prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki.

Wniosek składa się na specjalnym formularzu, który jest dostępny na stronie internetowej CEIDG.

Wniosek ten musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Wniosek można złożyć także w dowolnie wybranym urzędzie gminy osobiście lub listem poleconym (musi być wówczas opatrzony podpisem wnioskodawcy poświadczonym notarialnie). Wpis do CEIDG jest dokonywany najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o braku orzeczonych wobec wnioskodawcy zakazów prowadzenia działalności gospodarczej, zakazu wykonywania określonego zawodu i zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi. Należy również dołączyć oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do każdej nieruchomości, której adres jest wpisywany w CEIDG (przedsiębiorca wpisany do CEIDG jest obowiązany posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi) Ww. oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON (rejestr podmiotów gospodarki narodowej), wnioskiem o nadanie NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) a także złożeniem oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.

Jeżeli przedsiębiorca jest płatnikiem składek, do wniosku o wpis do CEIDG może dołączyć zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i/albo do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, a także zmianę danych wskazanych w ww. zgłoszeniach lub zgłoszenie wyrejestrowania z ww. ubezpieczeń.
CEIDG przesyła dane do wskazanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego, właściwego urzędu statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wniosek o wpis do CEIDG nie podlega żadnym opłatom.
Zaświadczeniem o wpisie do CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.

Organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym jest numer NIP.

Nie wymaga rejestracji drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, których przychód nie przekroczy w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Informacje na temat takiej działalności można znaleźć w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca, który rejestruje firmę, musi przypisać swoją działalność do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności, czyli wybrać kod PKD.

Kody są wykorzystywane w statystyce publicznej, ale mają też duże znaczenie praktyczne. Na przykład niektóre kody są powiązane z określonymi formami opodatkowania, obowiązkiem korzystania z kasy fiskalnej lub rejestracją VAT.

Wyszukaj taki kod, który najbardziej odpowiada temu, co chcesz robić. Wybierz jeden kod główny, czyli związany z działalnością, która powinna ci przynosić największe przychody, i dowolną liczbę kodów dodatkowych.

Co do zasady przedsiębiorcy mogą działać swobodnie. To znaczy, że nie potrzebują niczyjej zgody na prowadzenie konkretnej działalności.

Czasami jednak, aby prowadzić biznes, musisz mieć określone uprawnienia zawodowe posiadać określony sprzęt lub warunki lokalowe. Są też takie biznesy, które możesz prowadzić dopiero po uzyskaniu pozwolenia odpowiednich instytucji publicznych.

W tych przypadkach może ci być potrzebna licencja, koncesja, zezwolenie lub wpis do rejestru działalności regulowanej. Musisz się o nie postarać już po zarejestrowaniu firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *