Wymagania stawiane szefom

Nie tylko pracownik musi korzystać ze szkoleń

W wielu firmach jest tak, że od pracowników wymaga się regularnego podnoszenia swoich kwalifikacji. Osobą, która musi być stale na prowadzeniu, jeśli chodzi o rozwój osobisty, jest jednak szef – przed nim stoją najważniejsze obowiązki i naprawdę istotna rola w przedsiębiorstwie. Wybór dobrych szkoleń dla kogoś piastującego stanowisko kierownicze jest absolutną podstawą, bo wpływa to na jego możliwości rozwiązywania konfliktów, lepiej wykonywana jest kontrola nad poszczególnymi aspektami pracy firmy, pracownicy są lepiej zmotywowani i osiągają lepsze wyniki.

Dobry szef – dobra firma

Jeśli pracodawca unika pracy nad rozwojem własnym, nie może być dobrym przykładem dla zatrudnianych przez siebie osób. Nie jest możliwe skuteczne motywowanie kogoś własnymi osiągami, których nie ma, czy też nawiązywanie kontaktu z innymi biznesmenami, gdy brakuje umiejętności czy daru przekonywania. Stąd planując lepsze osiągnięcia, dalsze możliwości rozwoju dla firmy, szef powinien zacząć przede wszystkim od siebie. Oferta profesjonalnych szkoleń dla kadry zarządzającej składa się z bardzo ciekawych propozycji dotyczących niemalże dowolnego aspektu zarządzania. Dzięki tak rozbudowanym możliwościom wystarczy chęć i motywacja, by szybko zwiększyć swoje kwalifikacje.

Bo szef powinien dawać dobry przykład

Bywa też tak, że firma nawiązuje współpracę z inną firmą i kurs organizowany jest w siedzibie przedsiębiorstwa. To znacznie lepsze niż nawet najbardziej rozbudowane szkolenia internetowe, zwłaszcza jeśli istotne są oszczędności w cenie, a jakość powinna pozostać jak najwyższa. Szkolenie dla całego zakładu pracy nie pomija osoby szefa. Pracownicy wspólnie uczestniczą w całości kursu, a z uwagi na to, że w gronie znajomych najprawdopodobniej czują się znacznie swobodniej, są bardziej zmotywowani i lepiej przyswajają wiedzę.

Biznes w Polsce

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest z pewnością dużym wyzwaniem dla każdego młodego przedsiębiorcy. Niezależność jaką ona daje wiąże się z wysokim ryzykiem, wymaga wykazania się odwagą przy podejmowaniu strategicznych decyzji. Już na wstępie przedsiębiorca musi wykazać się wiedzą z zakresu opodatkowania dochodów, finansowania przedsięwzięcia jak i tworzenia zaplecza dla własnej firmy.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że po pierwszym roku prowadzonej działalności gospodarczej 1/4 jdg zawiesza lub likwiduje swoją działalność.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą forma prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, jej rejestracja w CEIDG jest darmowa. Można ją zarejestrować przez internet - wymóg posiadania konta ePUAP, lub autoryzując rejestrację odwiedzając najbliższy urząd gminy lub miasta. Forma jednoosobowej działalności gospodarczej nie wymaga tworzenia kapitału na start przedsiębiorstwa.

Zalety:

 • brak kosztów założenia działalności gospodarczej,
 • brak wymogów tworzenia kapitału przedsiębiorstwa,
 • elastyczność w otwieraniu, zawieszaniu i likwidacji działalności gospodarczej,
 • możliwość optymalizacji podatkowej poprzez wybór formy opłacania podatków,
 • niskie koszty obsługi księgowej,
 • ograniczone obowiązki sprawozdawcze.

Wady:

 • odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązania,
 • obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia do ZUS,
 • konieczność podstawowej znajomości przepisów związanych z opodatkowaniem.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

 • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
 • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
 • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ważne! Od 2022 roku z czwartej formy opodatkowania - karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 roku. Dlatego jeśli dopiero zakładasz działalność, nie możesz wybrać karty podatkowej.

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. To oznacza, że będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania.

W przypadku skali podatkowej stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedmiotem opodatkowania jest osiągnięty przychód.

Pamiętaj! Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie zawsze będzie możliwy, między innymi dlatego, że są takie działalności, które nie mogą być w ten sposób opodatkowane.

Swoją firmę możesz prowadzić w jednym lub wielu stałych miejscach, na przykład w punkcie usługowym, w biurze, w tym w biurze wirtualnym lub coworkingowym, we własnym mieszkaniu albo bez stałego adresu czy mobilnie, na przykład jeżeli wykonujesz usługi u klienta. Masz w tym zakresie pełną dowolność.

► Co załatwisz zakładając firmę online na Biznes.gov.pl

 • zgłosisz adres do doręczeń, czyli miejsce, w którym będziesz odbierać korespondencję dotyczącą twojej działalności gospodarczej
 • zgłosisz adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli prowadzisz działalność w stałym miejscu
 • zgłosisz dodatkowe stałe miejsca, w których działasz, jeżeli poza stałym miejscem prowadzisz na przykład filie, odziały, magazyny czy punkty przyjmowania zleceń.

Pamiętaj! Możesz wybrać opcję „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”, jeżeli nie prowadzisz działalności w stałym miejscu.

Ważne! Musisz posiadać tytuł prawny do każdej nieruchomości, której adres zgłaszasz do CEIDG. Tytułem prawnym do nieruchomości może być:

 • prawo własności (współwłasności) nieruchomości lub lokalu mieszkalnego
 • prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków
 • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
 • dzierżawa
 • najem
 • użyczenie.

2 komentarze

 • Richarda

  Najgorzej jest gdy osoby bez wiedzy i praktyki uzyskują stanowisko kierownicze. Wtedy pracownicy nie mają motywacji, bo mogą czuć się oszukani.

 • Urgen

  Ale przy wyborze szkoleń dla kadry zarządzającej trzeba naprawdę dobrze się zastanowić. Szkolenia kosztują kupę kasy, a dość łatwo trafić na ofertę korzystną tylko z nazwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *