Wymagania stawiane szefom

Nie tylko pracownik musi korzystać ze szkoleń

W wielu firmach jest tak, że od pracowników wymaga się regularnego podnoszenia swoich kwalifikacji. Osobą, która musi być stale na prowadzeniu, jeśli chodzi o rozwój osobisty, jest jednak szef – przed nim stoją najważniejsze obowiązki i naprawdę istotna rola w przedsiębiorstwie. Wybór dobrych szkoleń dla kogoś piastującego stanowisko kierownicze jest absolutną podstawą, bo wpływa to na jego możliwości rozwiązywania konfliktów, lepiej wykonywana jest kontrola nad poszczególnymi aspektami pracy firmy, pracownicy są lepiej zmotywowani i osiągają lepsze wyniki.

Dobry szef – dobra firma

Jeśli pracodawca unika pracy nad rozwojem własnym, nie może być dobrym przykładem dla zatrudnianych przez siebie osób. Nie jest możliwe skuteczne motywowanie kogoś własnymi osiągami, których nie ma, czy też nawiązywanie kontaktu z innymi biznesmenami, gdy brakuje umiejętności czy daru przekonywania. Stąd planując lepsze osiągnięcia, dalsze możliwości rozwoju dla firmy, szef powinien zacząć przede wszystkim od siebie. Oferta profesjonalnych szkoleń dla kadry zarządzającej składa się z bardzo ciekawych propozycji dotyczących niemalże dowolnego aspektu zarządzania. Dzięki tak rozbudowanym możliwościom wystarczy chęć i motywacja, by szybko zwiększyć swoje kwalifikacje.

Bo szef powinien dawać dobry przykład

Bywa też tak, że firma nawiązuje współpracę z inną firmą i kurs organizowany jest w siedzibie przedsiębiorstwa. To znacznie lepsze niż nawet najbardziej rozbudowane szkolenia internetowe, zwłaszcza jeśli istotne są oszczędności w cenie, a jakość powinna pozostać jak najwyższa. Szkolenie dla całego zakładu pracy nie pomija osoby szefa. Pracownicy wspólnie uczestniczą w całości kursu, a z uwagi na to, że w gronie znajomych najprawdopodobniej czują się znacznie swobodniej, są bardziej zmotywowani i lepiej przyswajają wiedzę.

Biznes w Polsce

Rejestrując się jako przedsiębiorca w CEIDG, musisz wskazać pod jaką nazwą będziesz działać. Nazwa musi zawierać co najmniej twoje imię i nazwisko podane w mianowniku - na przykład: Jan Kowalski.

Ważna jest kolejność – wpisując nazwę najpierw podaj swoje imię, a później nazwisko.

Możesz dodać do imienia i nazwiska inne elementy, na przykład opisujące profil twojej działalności – Jan Kowalski dorabianie kluczy, czy wskazujące na miejsce jej prowadzenia. Takim dodatkowym elementem może też być twój pseudonim albo dowolne fantazyjne sformułowanie.

Pamiętaj! Jedna osoba fizyczna może mieć tylko jeden wpis w CEIDG. Nie możesz mieć zarejestrowanych kilku jednoosobowych firm na swoje nazwisko, ale pod jednym wpisem możesz prowadzić różne rodzaje działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcami prowadzącymi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową są: osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębne ustawy przyznają zdolność prawną. Za przedsiębiorców należy także uznać wspólników spółek cywilnych w zakresie wykonywanej przez nich działalności.

Wszyscy przedsiębiorcy podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) bądź do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG) jest spisem przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Spis prowadzony jest od 1 lipca 2011 r. w systemie teleinformatycznym przez ministra właściwego do spraw gospodarki na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Rejestracja w CEIDG jest wolna od opłat.

W przypadku wyboru działalności w formie spółki osobowej albo kapitałowej rejestracji dokonuje się w Krajowym Rejestrze Sądowym, prowadzonym przez sądy rejonowe właściwe ze względu na siedzibę tworzonej spółki.

Warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (DZ.U. z 2018 r., poz.647).

Osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz osoby zagraniczne z państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Na takich samych zasadach jak obywatele polscy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej także obywatele innych państw, którzy otrzymali m.in. zezwolenie na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodę na pobyt tolerowany, status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium.

Przedsiębiorcy muszą prowadzić dokumentację rachunkową, w skład której wchodzą: faktury, rachunki, ewidencje. Jedynym wyjątkiem są firmy, które wybiorą kartę podatkową - w ich przypadku taka dokumentacja nie jest potrzebna, ponieważ kwotę podatku na dany rok podatkowy ustala im naczelnik właściwego urzędu skarbowego.

Pozostali przedsiębiorcy mogą prowadzić księgowość w formie:

  • uproszczonej – w podatkowej księdze przychodów i rozchodów lub w ewidencji przychodów przy ryczałcie
  • pełnej – w księgach rachunkowych.

Pamiętaj! Możesz zlecić prowadzić księgowości zewnętrznemu podmiotowi, na przykład biuru rachunkowemu.

Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać w działalności gospodarczej rachunek firmowy lub swój rachunek prywatny - musi to jednak być rachunek, który ma tylko jednego posiadacza.

Rachunek bankowy jest tym ważniejszy, że nie każdą transakcję można przeprowadzić gotówką. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca nie może dokonywać płatności gotówkowych jeśli:

  • stroną transakcji jest inny przedsiębiorca
  • jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. zł, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności.

Jeśli dokonujesz takich transakcji, musisz mieć rachunek bankowy. Będziesz go też potrzebować żeby opłacać podatku lub składki ZUS – tu wyjątkiem są mikroprzedsiębiorcy (czyli firmy, które co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniały mniej niż 10 pracowników i osiągnęły roczny obrót netto nieprzekraczający 2 milionów euro) – oni mogą opłacać składki ZUS i podatki na poczcie.

Rachunek firmowy (a nie prywatny) będzie ci potrzebny jeśli:

  • jesteś podatnikiem VAT – tylko numery firmowych rachunków bankowych są publikowane w Wykazie podatników VAT, czyli na Białej liście podatników VAT
  • dokonujesz transakcji z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

2 komentarze

  • Richarda

    Najgorzej jest gdy osoby bez wiedzy i praktyki uzyskują stanowisko kierownicze. Wtedy pracownicy nie mają motywacji, bo mogą czuć się oszukani.

  • Urgen

    Ale przy wyborze szkoleń dla kadry zarządzającej trzeba naprawdę dobrze się zastanowić. Szkolenia kosztują kupę kasy, a dość łatwo trafić na ofertę korzystną tylko z nazwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *