Zwiększanie kwalifikacji dla pracowników sekretariatu
Praktycznie w każdej firmie najbliżej szefa znajduje się asystent lub sekretarz (częściej asystentka lub sekretarka). W zależności od kompetencji, wiedzy oraz kwalifikacji zmieniać się może zakres obowiązków takiej osoby. Pracownik bezpośrednio podległy szefowi odpowiada na przykład za nawiązywanie kontaktu pomiędzy ludźmi z branży, wykonywanie telefonów, umawianie spotkań, planowanie, czasami więc jego zadania są bardzo istotne i nie można powierzyć ich komuś bez wiedzy i doświadczenia.
Odpowiednia linia kursów i szkoleń
Szkolenia przeznaczone dla asystentów czy pracowników sekretariatu są bardzo różne. Zdecydowanie osoba nowa zatrudniona przez firmę o konkretnych wymaganiach musi zacząć od absolutnych podstaw, dlatego na początku może zainwestować na przykład w szkolenia internetowe. Często sekretarz lub asystentka kierowani są odgórnie na szkolenia wyposażające ich w kwalifikacje odpowiednie do ich silnych stron, którymi warto wykazać się w pracy. Oprócz kursów komputerowych lub księgowych można liczyć na szlifowanie języków (głównie angielskiego), umiejętności wykorzystania specjalnych programów itd.
Jak wiele szkoleń?
Zdecydowanie największej ilości szkoleń potrzebują pracownicy nowi (dopiero rozpoczynający karierę) lub przekwalifikowani. Najbardziej inwestuje się w profesjonalne kursy dla osób z większym stażem w zawodzie, którzy rozwijają bardzo konkretne kwalifikacje i tym samym stają się prawdziwym potężnym kapitałem firmy. W ich przypadku każdy wydatek na szkolenie zwraca się, zwłaszcza jeśli kursy są pieczołowicie dobrane i nie zawierają powtarzającego się materiału.
Polskie przepisy przewidują dużą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że w większości wypadków możesz założyć firmę i prowadzić ją w wybranej przez siebie formie. Przeczytaj, kiedy trzeba spełnić dodatkowe warunki. Sprawdź, czy firmę może otworzyć cudzoziemiec, osoba niepełnoletnia lub emeryt.
- Swoboda działalności gospodarczej
- Cudzoziemcy
- Emeryci
- Osoby niepełnoletnie
Polskie przepisy przyznają dużą swobodę, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z Ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach.
Działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
W Polsce status przedsiębiorcy może mieć:
- osoba fizyczna
- osoba prawna
- jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.
Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Pamiętaj! Ograniczenia w możliwości prowadzenia działalności gospodarczej mogą wynikać z wyroku sądu, który może zakazać konkretnej osobie prowadzenia określonej działalności gospodarczej.
W niektórych przypadkach prowadzenie działalności gospodarczej wymaga zgody odpowiedniego organu, czyli koncesji. Dotyczy to wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinach mających szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny. Koncesji udziela minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji.
Koncesji potrzebujesz na przykład, jeśli chcesz wytwarzać lub obracać materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Ważne! Przyznanie koncesji może być uzależnione od spełnienia szczególnych warunków, które mogą dotyczyć wykształcenia, wieku, niekaralności czy posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych.
W niektórych przypadkach przedsiębiorca musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie określonej działalności. Zezwoleń udzielają lub odmawiają ich udzielenia odpowiednie organy. Dotyczy to na przykład wykonywania działalności polegającej na świadczeniu usług przewozu osób czy prowadzeniu apteki.
Podobnie jak w przypadku koncesji także uzyskanie zezwolenia może być uzależnione od spełnienia określonych wymagań, takich jak – na przykład – odpowiedni wiek, wykształcenie czy przejście testów psychofizycznych.
I tak w niektórych firmach sekretarka czy asystentka ma po prostu ładnie wyglądać;p
nie ma nic złego w połączeniu urody z wysokimi kompetencjami.