Kariera w branży energetycznej. Na jakie zarobki mogą liczyć handlowcy?

Nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie – na takie zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w sektorze odnawialnych źródeł energii. Co zrobić, by dołączyć do grona zarabiających wiele ponad średnią krajową? Od handlowców wymagane są otwartość, komunikatywność, odporność na stres, a także chęć nauki. Nie jest potrzebne wyższe wykształcenie czy znajomość języków obcych. A kto może sprzedawać OZE? Każda osoba pełnoletnia.

Branża odnawialnych źródeł energii w Polsce przeżywa prawdziwą hossę. Na topie są zarówno pompy ciepła, jak i panele fotowoltaiczne. Porównując trzeci kwartał br. do analogicznego okresu ubiegłego roku łączny udział zainstalowanej mocy w elektrowniach OZE wzrósł z nieco ponad 29 proc. do 36 proc. Skąd tak duży boom na odnawialne źródła energii? To pokłosie podwyżek cen prądu i gazu. Polaków mobilizuje przede wszystkim chęć zaoszczędzenia pieniędzy, a także programy, dzięki którym konsumenci mogą otrzymać dofinansowanie do pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych.

Kariera w branży OZE. Na start… 20 tysięcy złotych

Zwiększony popyt na odnawialne źródła energii to szansa dla wszystkich osób, które poszukują swojej drogi zawodowej. Obecnie wiele firm zatrudnia handlowców. Ci mogą liczyć na naprawdę duże zarobki i dobre warunki pracy – przyznaje Szymon Masło, prezes Neptun Energy – jednego z liderów OZE w Polsce.

 – Praca w sektorze odnawialnych źródeł energii to dobre zajęcie dla osób, które są komunikatywne, nie boją się wyzwań, są otwarte na nowe doświadczenia, a jednocześnie nastawione na sukces. Nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe. Nowi pracownicy biorą udział w szkoleniach, które umożliwiają im poznanie tajników odnawialnych źródeł energii. To, co zachęca Polaków do pracy w OZE to przede wszystkim zarobki. Handlowiec, już w pierwszych miesiącach zatrudnienia, może zarobić 20 tysięcy złotych. Kluczowe jest nastawienie na sukces i dążenie do wyznaczonych celów – wyjaśnia prezes Szymon Masło.

Co jest ważne w pracy handlowca? To przede wszystkim umiejętność nawiązywania kontaktów, a także rozmowy z drugim człowiekiem. Kluczowe jest przekazanie wszelkich informacji związanych z instalacją pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych. Liczy się także umiejętność pracy zespołowej – z czasem handlowcy otrzymują swoje własne zespoły specjalistów, z którymi współpracują, by osiągnąć cel.

Od zera do milionera?

Czy branża OZE to kura znosząca złote jajka? Prezes Szymon Masło wyjaśnia, jak wygląda praca handlowca.

 – Wynagrodzenie handlowca składa się w dużej mierze z prowizji. A tam jest wyższa, im więcej transakcji zrealizujemy. Współpracujemy z ekspertami w całej Polsce i widziałem wiele przypadków osób, które nie miały doświadczenia, ale miały w sobie chęci do pracy. Determinacja i sumienność umożliwiły im dojście do dobrych pieniędzy i posiadanie wielu kontaktów. Zarobki rzędu 20 tysięcy złotych miesięcznie nikogo nie powinny dziwić. OZE to nowa branża, która dynamicznie się rozwija. Widzimy także, iż coraz więcej osób chce z nami pracować. Co cieszy – dodaje Masło.

Do 2050 roku zatrudnienie w sektorze odnawialnych źródeł energii ma wzrosnąć pięciokrotnie – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie One Earth, The Guardina. Aż 85 proc. nowych osób, które wchodzą na rynek znajdzie zatrudnienie w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. Równocześnie szacuje się, że osoby pracujące w sektorze paliw kopalnianych będą tracić pracę, a zatrudnienie może spaść nawet czterokrotnie. Dane wyraźnie wskazują, że praca w sektorze OZE to przyszłość.

Biznes w Polsce

Polskie przepisy przewidują dużą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że w większości wypadków możesz założyć firmę i prowadzić ją w wybranej przez siebie formie. Przeczytaj, kiedy trzeba spełnić dodatkowe warunki. Sprawdź, czy firmę może otworzyć cudzoziemiec, osoba niepełnoletnia lub emeryt.

  • Swoboda działalności gospodarczej
  • Cudzoziemcy
  • Emeryci
  • Osoby niepełnoletnie

Polskie przepisy przyznają dużą swobodę, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z Ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach.

Działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

W Polsce status przedsiębiorcy może mieć:

  • osoba fizyczna
  • osoba prawna
  • jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Pamiętaj! Ograniczenia w możliwości prowadzenia działalności gospodarczej mogą wynikać z wyroku sądu, który może zakazać konkretnej osobie prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

W niektórych przypadkach prowadzenie działalności gospodarczej wymaga zgody odpowiedniego organu, czyli koncesji. Dotyczy to wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinach mających szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny. Koncesji udziela minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji.

Koncesji potrzebujesz na przykład, jeśli chcesz wytwarzać lub obracać materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Ważne! Przyznanie koncesji może być uzależnione od spełnienia szczególnych warunków, które mogą dotyczyć wykształcenia, wieku, niekaralności czy posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych.

W niektórych przypadkach przedsiębiorca musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie określonej działalności. Zezwoleń udzielają lub odmawiają ich udzielenia odpowiednie organy. Dotyczy to na przykład wykonywania działalności polegającej na świadczeniu usług przewozu osób czy prowadzeniu apteki.

Podobnie jak w przypadku koncesji także uzyskanie zezwolenia może być uzależnione od spełnienia określonych wymagań, takich jak – na przykład – odpowiedni wiek, wykształcenie czy przejście testów psychofizycznych.

Możesz prowadzić firmę jednoosobową samodzielnie, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, bo tylko wtedy ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje działania i masz pełną zdolność do podejmowania decyzji.

Osoby niepełnoletnie, które chcą prowadzić własny biznes, w wielu sytuacjach będą musiały korzystać z pomocy swoich ustawowych przedstawicieli. Najczęściej będą to rodzice.

Żeby założyć firmę jednoosobową, nie musisz być obywatelem lub obywatelką Polski.

Obywatele:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
  • państw spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy, - jeżeli mają w Polsce, na przykład zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy zezwolenie na pobyt czasowy, wydane w określonym celu, na przykład w związku ze studiami.

Działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

Jeśli chcesz prowadzić taką działalność, musisz się zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - CEIDG, czyli w rejestrze przedsiębiorców prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Do tego rejestru wpisują się również przedsiębiorcy, którzy chcą zostać wspólnikami spółki cywilnej.

Jednak jeśli spodziewasz się, że przychody z twojej działalności będą niewielkie, to taką drobną działalność możesz prowadzić bez dodatkowych formalności – nie musisz się rejestrować jako przedsiębiorca.

Działalność nierejestrowa to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy.

Możesz prowadzić działalność nierejestrową, jeżeli:

  • przychody z twojej działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł, czyli twoje przychody w 2022 roku nie mogą przekroczyć 1505 zł)
  • jesteś osobą fizyczną
  • nie wykonujesz działalności w ramach spółki cywilnej
  • nie prowadzisz działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga zezwoleń lub koncesji
  • nie wykonywałeś działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Ważne! Nie trzeba rejestrować w rejestrze przedsiębiorców:

  • działalności agroturystycznej rolników
  • produkcji wina przez rolników
  • rolniczego handlu detalicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *