Czy można się nauczyć bycia liderem?

Niektórzy rodzą się z naturalnymi predyspozycjami do zarządzania ludźmi. Inni zaś muszą nauczyć się pewnych umiejętności. Być może nawet tak znane i charyzmatyczne osoby, jak Roosevelt czy Napoleon, musiały uczyć się tej niełatwej sztuki. W jaki sposób stać się dobrym liderem? Eksperci od imprez wskazują wyjazdy integracyjne jako narzędzie do podszkolenia umiejętności pracy z drugą osobą. Jakie formy szkoleń wybierają pracodawcy? I czy wspólne rozwiązywanie zagadek może być pomocne?

Bycie liderem w dzisiejszych czasach to ogromne wyzwanie. Na rynek pracy weszło bowiem nowe pokolenie. Zetki – bo o nich mowa – mają zupełnie inne podejście do pracy, a także życia prywatnego. Istotne są dla nich work – life – balance i partnerska współpraca z szefem. Jak nauczyć się bycia liderem wobec nowych oczekiwań pracowników? W tym celu coraz więcej firm decyduje się na wyjazdy integracyjne i szkolenia w miłych okolicznościach przyrody. Podczas imprez odbywają się warsztaty wspomagające wspólną integrację.

Pracownicy chcą więcej wyjazdów

Obserwacje pokazują, że pracownicy coraz chętniej korzystają z wyjazdów integracyjnych. Po okresie stagnacji w eventach, home office, a także pandemii, są bardziej zmotywowani do przebywania w gronie swoich współpracowników. Wyjazdy to także okazja do tego, aby szkolić kadrę menadżerską.

 Potrzeby współczesnych firm są zróżnicowane. Wiele z nich wybiera na wyjazdy integracyjne miejsca zlokalizowane z dala od zgiełku. Integracja jest często połączona ze szkoleniami, jak być liderem i zarządzać zespołem. Do tego wybierane są różne narzędzia szyte na miarę potrzeb klientów. Firmy oczekują spersonalizowanych planów wyjazdów integracyjnych, a także konkretnych rozwiązań.

Jakie atrakcje wybierają firmy? W tym celu wiele z nich decyduje się na zawody kulinarne. Podczas wspólnego gotowania można nauczyć się zarządzania zespołem, pracy pod presją czasu, a także dokładności w działaniu. Te wszystkie cechy są pożądane w codziennej pracy.

Nauka bycia liderem w ramach team buildingu

Aby wyłonić lidera wśród swoich pracowników, a także podszkolić umiejętności menadżerów, firmy decydują się czesto na zawody sportowe. Wszelkiego rodzaju formy integracji grupy sprawiają, że ta poznaje swoje mocne i słabe strony. Konkurencje sportowe uczą także zarządzania ludźmi.  

W ramach imprez firmowych proponujemy także zawody sportowe. Te uczą pokory, ale i współpracy między danymi osobami. Liderzy, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności, mogą wykazać się podczas wybierania drużyn, planowania ich zadań. Istotne jest także kreatywne i nieszablonowe myślenie. Posiadamy także autorskie scenariusze. Najważniejsze jest, aby rodzaj rozrywki dobrać do profilu uczestników, ich potrzeb i wymagań – wyjaśnia Joanna Hoc-Kopiej, Dwór Korona Karkonoszy.

Jakie jeszcze konkurencje pomagają w zdobywaniu umiejętności bycia liderem? Warsztaty survivalu. Dzięki nim uczestnicy uczą się przetrwania w tak ekstremalnej sytuacji, jak noc w górach. To także świetna okazja do tego, aby poprowadzić grupę i zdobyć w jej oczach uznanie.

Bycie dobrym liderem wymaga zaangażowania, odpowiedniego planowania, a także zdolności organizacyjnych. Te można w prosty sposób podszkolić podczas wyjazdów integracyjnych. Jakie jeszcze aktywności wybierają firmy? Chętnie korzystają z Runnmagedonu, czyli zawodów sportowych w nietypowych warunkach.

A jaki jest klucz do bycia dobrym liderem? Nie ma jednej recepty. Zdaniem ekspertów u podstaw leży szczera chęć poznanie potrzeb drugiego człowieka i wyjście im naprzeciw.

Biznes w Polsce

Zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej uregulowane zostały w Ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w której zawarte zostały przepisy związane z podejmowaniem, prowadzeniem, zawieszaniem i zamykaniem działalności gospodarczej.

W Polsce obowiązuje zasada swobody podejmowania działalności gospodarczej. Oznacza, że każdy, na równych prawach, ma prawo podjąć działalność gospodarczą według swojego wyboru.

Zasada wolności gospodarczej zawiera jednak ograniczenia podmiotowe (odnoszące się do tego, kto może podejmować działalność gospodarczą) oraz przedmiotowe (dotyczące warunków, które muszą zostać spełnione dla prowadzenia danej działalności).

Najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności są indywidualna działalność gospodarcza oraz spółki handlowe, w szczególności spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka jawna.

Tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych reguluje Kodeks Spółek Handlowych.

Przedsiębiorca, który rejestruje firmę, musi przypisać swoją działalność do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności, czyli wybrać kod PKD.

Kody są wykorzystywane w statystyce publicznej, ale mają też duże znaczenie praktyczne. Na przykład niektóre kody są powiązane z określonymi formami opodatkowania, obowiązkiem korzystania z kasy fiskalnej lub rejestracją VAT.

Wyszukaj taki kod, który najbardziej odpowiada temu, co chcesz robić. Wybierz jeden kod główny, czyli związany z działalnością, która powinna ci przynosić największe przychody, i dowolną liczbę kodów dodatkowych.

Co do zasady przedsiębiorcy mogą działać swobodnie. To znaczy, że nie potrzebują niczyjej zgody na prowadzenie konkretnej działalności.

Czasami jednak, aby prowadzić biznes, musisz mieć określone uprawnienia zawodowe posiadać określony sprzęt lub warunki lokalowe. Są też takie biznesy, które możesz prowadzić dopiero po uzyskaniu pozwolenia odpowiednich instytucji publicznych.

W tych przypadkach może ci być potrzebna licencja, koncesja, zezwolenie lub wpis do rejestru działalności regulowanej. Musisz się o nie postarać już po zarejestrowaniu firmy.

Działalność gospodarczą rozpoczynamy od bezpłatnej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którą prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki.

Wniosek składa się na specjalnym formularzu, który jest dostępny na stronie internetowej CEIDG.

Wniosek ten musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Wniosek można złożyć także w dowolnie wybranym urzędzie gminy osobiście lub listem poleconym (musi być wówczas opatrzony podpisem wnioskodawcy poświadczonym notarialnie). Wpis do CEIDG jest dokonywany najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o braku orzeczonych wobec wnioskodawcy zakazów prowadzenia działalności gospodarczej, zakazu wykonywania określonego zawodu i zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi. Należy również dołączyć oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do każdej nieruchomości, której adres jest wpisywany w CEIDG (przedsiębiorca wpisany do CEIDG jest obowiązany posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi) Ww. oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON (rejestr podmiotów gospodarki narodowej), wnioskiem o nadanie NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) a także złożeniem oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.

Jeżeli przedsiębiorca jest płatnikiem składek, do wniosku o wpis do CEIDG może dołączyć zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i/albo do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, a także zmianę danych wskazanych w ww. zgłoszeniach lub zgłoszenie wyrejestrowania z ww. ubezpieczeń.
CEIDG przesyła dane do wskazanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego, właściwego urzędu statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wniosek o wpis do CEIDG nie podlega żadnym opłatom.
Zaświadczeniem o wpisie do CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.

Organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym jest numer NIP.

Nie wymaga rejestracji drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, których przychód nie przekroczy w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Informacje na temat takiej działalności można znaleźć w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *