Jak skutecznie budować zespół projektowy? 5 sprawdzonych tipów dla liderów

Budowanie zgranego i skutecznego zespołu projektowego wymaga od lidera odpowiedniego podejścia i zastosowania sprawdzonych rozwiązań. Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie celu i umiejscowienie go w czasie. Tylko w ten sposób lider może rozliczać zespół z wykonanych zadań. Kolejnym krokiem jest budowanie takiego teamu, który będzie szukał rozwiązań, a nie problemów. Aby to osiągnąć, konieczne jest integrowanie pracowników i organizacja kreatywnych warsztatów. To jednak nie wszystko.

Profil kompetencyjny lidera zakłada, że ten posiada umiejętności specjalistyczne, innowacyjne i interpersonalne. Do pierwszej grupy należy zaliczyć zdobyte kwalifikacje, doświadczenie, a także wiedzę. Umiejętności innowacyjne to m.in. kreatywność na wysokim poziomie, zdolność do wykorzystywania nowoczesnych technologii czy analitycznego myślenia. Do ostatniej grupy zalicza się umiejętności interpersonalne. A te są niezwykle ważne. To m.in. zdolność do rozwiązywania konfliktów, budowanie relacji z ludźmi czy empatia. Lider – aby budować skuteczny zespół projektowy – powinien posiadać umiejętności z tych trzech obszarów. Jak je wykorzystać?

Tip 1: poznaj mocne strony swojego zespołu

W trakcie budowania zespołu projektowego niezbędne jest poznanie mocnych i słabych stron pracowników. To zdecydowanie ułatwi proces delegowania zadań. Cechy pracowników można najlepiej poznać podczas warsztatów kreatywnych.

 – Obserwujemy, iż wiele firm organizuje wyjazdy integracyjne nie w celach czysto rozrywkowych, ale przede wszystkim szkoleniowych. W ten sposób liderzy chcą poznać współpracowników, dowiedzieć się więcej o ich umiejętnościach, a także porozmawiać z nimi w mniej formalnych okolicznościach. Wyjazdy poza firmę, szczególnie w tak urokliwe tereny, jakimi są Karkonosze, mają wiele zalet. Możemy m.in. organizować warsztaty w plenerze i spędzać czas w kreatywny sposób – zauważa Joanna Hoc-Kopiej, Dwór Korona Karkonoszy.

Tip 2: postaw na różnorodność

Podczas dobierania zespołu projektowego ważne jest, aby każdy z jego członków posiadał inne umiejętności. Dywersyfikacja zespołu w tej kwestii jest konieczna, aby ten był maksymalnie skuteczny. Już podczas rozmowy kwalifikacyjnej dobry lider powinien zweryfikować osobowość kandydata, a także sprawdzić, jakie umiejętności posiada i czy są one przydatne biorąc pod uwagę kompetencje pozostałych osób w zespole.

Tip 3: zadbaj o spotkanie inicjujące projekt

Projekt to przede wszystkim ludzie. Warto zatem zadbać o to, aby odbyło się spotkanie inicjujące rozpoczęcie pracy. Takie działanie pozwoli nawiązać lepsze relacje i zmotywuje zespół do kooperacji.

 – Organizowanie imprez inaugurujących dane wydarzenie bądź projekt stało się modne jakiś czas temu. Trend ten jest bardziej widoczny po pandemii COVID-19. Firmy chcą nadrobić stracony czas, gdy spotkania w większym gronie były niemożliwe. W trendzie są imprezy outdoorowe w stylu eleganckim, ale także nieformalne grille czy ogniska – mówi Katarzyna Bemsz z Agencji Eventowej Commplace.

Tip 4: Integracja podczas projektu

Dobry lider powinien zadbać o integrację pracowników podczas trwania projektu. Wspólne wyjazdy czy aktywności zmobilizują zespół do działania. Świetnie sprawdzą się nawet jednodniowe wypady w góry na kajaki czy organizacja ogniska, a także udział w warsztatach – np. kulinarnych.

Tip 5: Warto rozmawiać

Kluczem do budowania silnego zespołu jest rozmowa. Zatem dobry lider powinien komunikować się ze swoimi pracownikami i wsłuchiwać się w potrzeby grupy. A te można łatwo poznać właśnie podczas nieformalnych wyjść, wspólnych warsztatów czy spływów kajakowych.

Biznes w Polsce

Przedsiębiorca, który rejestruje firmę, musi przypisać swoją działalność do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności, czyli wybrać kod PKD.

Kody są wykorzystywane w statystyce publicznej, ale mają też duże znaczenie praktyczne. Na przykład niektóre kody są powiązane z określonymi formami opodatkowania, obowiązkiem korzystania z kasy fiskalnej lub rejestracją VAT.

Wyszukaj taki kod, który najbardziej odpowiada temu, co chcesz robić. Wybierz jeden kod główny, czyli związany z działalnością, która powinna ci przynosić największe przychody, i dowolną liczbę kodów dodatkowych.

Co do zasady przedsiębiorcy mogą działać swobodnie. To znaczy, że nie potrzebują niczyjej zgody na prowadzenie konkretnej działalności.

Czasami jednak, aby prowadzić biznes, musisz mieć określone uprawnienia zawodowe posiadać określony sprzęt lub warunki lokalowe. Są też takie biznesy, które możesz prowadzić dopiero po uzyskaniu pozwolenia odpowiednich instytucji publicznych.

W tych przypadkach może ci być potrzebna licencja, koncesja, zezwolenie lub wpis do rejestru działalności regulowanej. Musisz się o nie postarać już po zarejestrowaniu firmy.

Polskie przepisy przewidują dużą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że w większości wypadków możesz założyć firmę i prowadzić ją w wybranej przez siebie formie. Przeczytaj, kiedy trzeba spełnić dodatkowe warunki. Sprawdź, czy firmę może otworzyć cudzoziemiec, osoba niepełnoletnia lub emeryt.

  • Swoboda działalności gospodarczej
  • Cudzoziemcy
  • Emeryci
  • Osoby niepełnoletnie

Polskie przepisy przyznają dużą swobodę, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z Ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach.

Działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

W Polsce status przedsiębiorcy może mieć:

  • osoba fizyczna
  • osoba prawna
  • jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Pamiętaj! Ograniczenia w możliwości prowadzenia działalności gospodarczej mogą wynikać z wyroku sądu, który może zakazać konkretnej osobie prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

W niektórych przypadkach prowadzenie działalności gospodarczej wymaga zgody odpowiedniego organu, czyli koncesji. Dotyczy to wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinach mających szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny. Koncesji udziela minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji.

Koncesji potrzebujesz na przykład, jeśli chcesz wytwarzać lub obracać materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Ważne! Przyznanie koncesji może być uzależnione od spełnienia szczególnych warunków, które mogą dotyczyć wykształcenia, wieku, niekaralności czy posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych.

W niektórych przypadkach przedsiębiorca musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie określonej działalności. Zezwoleń udzielają lub odmawiają ich udzielenia odpowiednie organy. Dotyczy to na przykład wykonywania działalności polegającej na świadczeniu usług przewozu osób czy prowadzeniu apteki.

Podobnie jak w przypadku koncesji także uzyskanie zezwolenia może być uzależnione od spełnienia określonych wymagań, takich jak – na przykład – odpowiedni wiek, wykształcenie czy przejście testów psychofizycznych.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest z pewnością dużym wyzwaniem dla każdego młodego przedsiębiorcy. Niezależność jaką ona daje wiąże się z wysokim ryzykiem, wymaga wykazania się odwagą przy podejmowaniu strategicznych decyzji. Już na wstępie przedsiębiorca musi wykazać się wiedzą z zakresu opodatkowania dochodów, finansowania przedsięwzięcia jak i tworzenia zaplecza dla własnej firmy.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że po pierwszym roku prowadzonej działalności gospodarczej 1/4 jdg zawiesza lub likwiduje swoją działalność.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą forma prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, jej rejestracja w CEIDG jest darmowa. Można ją zarejestrować przez internet - wymóg posiadania konta ePUAP, lub autoryzując rejestrację odwiedzając najbliższy urząd gminy lub miasta. Forma jednoosobowej działalności gospodarczej nie wymaga tworzenia kapitału na start przedsiębiorstwa.

Zalety:

  • brak kosztów założenia działalności gospodarczej,
  • brak wymogów tworzenia kapitału przedsiębiorstwa,
  • elastyczność w otwieraniu, zawieszaniu i likwidacji działalności gospodarczej,
  • możliwość optymalizacji podatkowej poprzez wybór formy opłacania podatków,
  • niskie koszty obsługi księgowej,
  • ograniczone obowiązki sprawozdawcze.

Wady:

  • odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązania,
  • obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia do ZUS,
  • konieczność podstawowej znajomości przepisów związanych z opodatkowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *